Kávové mydlo.

mydlo.jpg

Keď ma počas minulého týždňa oslovila Deniska zo Šperkovo.sk či by som nechcela vyskúšať ich štartovací balíček na výrobu bylinkového mydla, mala som v tom jasno. Totiž asi deň predtým som na ich eshope pozerala postup na výrobu mydla s ovsenými vločkami a medom. Tak asi viete aká bola moja odpoveď. 🙂

Balíček mi dorazil a mohla som sa pustiť do tvorenia. Nachádzali sa v ňom dve vône, dve farby, štyri druhy sušených byliniek, forma a glycerínové hmoty. Z obsahu aj názvu na krabičke teda bolo jasné, že ide o výrobu mydla s bylinkami. Keďže sme ale v posledných dvoch postupoch s bylinkami pracovali a ja som vás tu nechcela ubylinkovať ďalším diy, pustila som sa do pátrania iných “príchutí” a už teraz viem, že sa v blízkej budúcnosti chystám na makovo-čerešňové mydielka! Ach.

Dnes si ale vyrobíme (o nič menej “Ach” 😉 ) kávové mydlá s jemnou vôňou vanilky.

ú13.jpg

Na výrobu budeme potrebovať :

alebo

Pomôcky:

  • misku a hrniec na vodný kúpeľ
  • vodu
  • lyžicu na miešanie

ú3.jpg

Ako prvé si vezmeme priehľadnú glycerínovú hmotu a nakrájame ju na menšie časti. Urýchlime tak jej topenie. Glycerínová hmota nemá žiadnu vôňu a pokožku zanecháva hydratovanú a nevysušuje ju.

a30.jpg

Rovnako si nakrájame aj mydlovú hmotu s obsahom bambuckého masla. Pomer je ale úplne na vás. Obe hmoty tuhnú rovnako, takže sa nemusíme báť prispôsobiť si pomer podľa seba. Z celého štartovacieho balíčka mi materiál vyšiel na 9ks mydielok s rozmerom formy 82 x 25 mm.

a14.jpg

Nakrájané mydlové hmoty necháme roztopiť vo vodnom kúpeli. Topia sa pomerne rýchlo, takže nikam neodbiehame a sem tam ich premiešame. Dôležité ale je aby nám hmota neprešla varom alebo nezačala peniť.

Do roztopeného mydla v tomto kroku môžeme pridať vôňu a farbu. V postupe som zvolila vôňu vanilky, keďže som ale vyrábala kávové mydlá, kvapiek vanilky som pridala len zopár (2-3) aby vôňa nepôsobila príliš ťažko.

a21.jpg

Farbu pridávame po kvapkách a pokiaľ chceme aby nám vznikol po stuhnutí na mydle jemný farebný závoj, premiešame len opatrne, párkrát. Farbu je ale možné tiež úplne rozmiešať a dostaneme tak jednofarebnú hmotu.

Táto moja mydlová hmota bola už zopárkrát roztápaná, pretože kým som sa dostala k nafoteniu, stihla mi stuhnúť a potom sa to opakovalo ešte dvakrát. 😀 Preto v sebe už má nejaké bublinky. Tie sa tam ale pri bežnom topení s občasným premiešaním nevyskytnú.

a7aa.jpg

Do mydla je tiež možné pridať použitý kávový grunt, ktorý pri umývaní bude pôsobiť ako jemný peeling a okrem príjemnej vône, zbaví pokožku odumretej kože a zanechá ju jemnú. Kávu môžeme zamiešať do roztopenej mydlovej hmoty, pred alebo po pridaní farby. Celá hmota sa tak ešte o čosi viac zafarbí. Pri tuhnutí mydla sa ale väčšina gruntu usadí na dne formy.

ú30.jpg

Hmotu nalejeme do formy, na dozdobenie pridáme pár kávových zŕn a necháme úplne stuhnúť. Silikónovú formu nie je potrebné ničím vymazať. Samotné tuhnutie netrvá vôbec dlho a približne po polhodinke môžeme mydlo z formy jednoducho vybrať.

a40.jpg

A takto vyzerá voňavý výsledok. 🙂 

Ak sa vám tento koncept štartovacieho balíčka páčil, tuto nájdete aj rôzne iné.

A na tomto linku nájdete spracované aj ďalšie tipy a triky na výrobu domáceho mydla.

ú16.jpg

ú20.jpg

ú14.jpg

ú22.jpg

ú25.jpg

Na inšpiráciu pridávam aj fotografie z postupu na výrobu mydla s ovsenými vločkami a medom. Celý postup na toto mydlo nájdete tuto.

ako-vyrobit-vlastne-mydlo-s-ovsenymi-vlockami-medom-1.jpg

ako-vyrobit-vlastne-mydlo-s-ovsenymi-vlockami-medom.jpg

Majte dobrý víkend a keď sa pustíte do tvorenia, nezabudnite na instagrame tagnúť vaše #tvoritalubit. Budem sa tešiť. ❤

Soňa

One thought on “Kávové mydlo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.