Slamená kabelka.

kabelka.jpg

Máte už nejakú?

Pinterest je nimi obsypaný a ja nad nejakou slamenou kabelkou slintám už tiež hodný čas. Môj muž by vám vedel rozprávať. 😀 ) A keď som sa vás na instagrame pýtala, či by ste chceli postup, padlo takmer jednoznačné áno. A sme tu. 🙂

Pôvodne som mala v pláne vyrobiť niečo takéto. Veľmi rýchlo mi však došlo, že moje tvorivé schopnosti sa končia už pri zháňaní podobného materiálu. 😀 Dnes si preto vyrobíme niečo omnoho jednoduchšie. Počas samotnej výroby som ale prišla na niektoré vylepšenia, ktoré som už síce nestihla zapracovať do postupu ale posuniem vám ich aspoň takto písomne. Teda v článku nájdete aj tipy, čo sa oplatí a čo až tak veľmi nie.

Základnú kostru kabelky si vyrobíme z prúteného, slameného prestierania. Na výrobu je ale vhodnejšie použiť prestieranie, ktoré je pevné a nie veľmi tenké. Kabelka tak bude svoj tvar držať lepšie a hravo ustojí aj nejaký ten náraz či pokrkvanie. Napriek tomu, že ju pohromade drží viac-menej len lepidlo z taviacej pištole, unesie malú fľašu vody a bežné ženské kabelkové veci ako mobil, kľúče, notes … celkom obstojne. Takže žiadne strachy, určite sa len tak jednoducho nerozlepí. Testovala som. 😉 Pre istotu som ale ešte spoje, ktoré sa mi veľmi nepozdávali, posilnila stehmi s obyčajnou niťou a ihlou. K všetkému sa ale dostaneme, tak poďme na to.

š3.jpg

Materiál : 

Pomôcky : 

 • nožnice
 • ihla a niť
 • tavná pištoľ

š10a.jpg

Prestieranie z rozmerom 35 x 45 cm cez dlhšiu stranu rozstrihneme na polovicu. Dostaneme tak dve časti s rozmerom približne 35 x 22,5 cm. Jednu si odložíme bokom. Druhú, rozdelíme na dve časti v rozmere približne 20 x 22,5 cm a 15 x 22,5 cm.

Z menšieho kúsku (15 x 22,5 cm) vystrihneme dve časti, ktoré sú z jednej strany zaoblené (hľa foto) tie budú tvoriť bočné strany kabelky.

u1a.jpg

V tomto kroku si vezmeme časť prúteného prestierania, ktorú sme odložili bokom a druhú časť s rozmerom 20 x 22,5 cm. Preložíme ich cez seba, tak aby sa dotýkali aspoň 1,5 – 2 cm a spoj fixujeme lepidlom z taviacej pištole.

u2a.jpg

Už sa to črtááá. 🙂

u3a.jpg

Vezmeme bočné strany

u4.jpg

a znova ich pomocou taviacej pištole prilepíme.

u5.jpg

Nakoniec som ešte časti ktoré boli lepené, prešila jednoduchým stehom. Na fotke to síce nie je veľmi dobre vidno. Steh je ale len taký občasný, na miestach, ktoré sa mi zdali príliš krehké.

K22.jpg

Základnú kostru kabelky máme v tomto kroku už hotovú.

u7.jpg

Teraz si vyrobíme pútka na popruh. Tie ale môžete tiež kompletne vynechať a pútko prišiť priamo na bočné strany kabelky. (ukážeme si nižšie) Popravde, len som si týmito pútkami pridala viac práce a nemám pocit, že by nejako výrazne pozdvihli celkový vzhľad kabelky. 😀

Na výrobu pútiek budeme potrebovať kovový prievlak

k1.jpg

Cez ktorý prevlečieme vystrihnutú časť zo zbytku prestierania. Fixujeme ju opäť tavnou pištoľou.

K21.jpg

Následne pútko prilepíme na bočnú stranu kabelky. Ak ste výrobu pútiek vynechali, na toto miesto prišijeme priamo remienok, ktorý bude tvoriť popruh.

k4.jpg

A teraz na rad prichádza remienok. Na ten som použila ploskú, koženú šnúrku, do ktorej som pomocou šidla vyrazila dierky a

K23A.jpg

prišila k pripravených pútkam. Namiesto kože sa dá použiť aj akýkoľvek opasok z ktorého odstrihneme pracku a prípadne aj koncovú časť s dierkami.

k10.jpg

Na zatváranie kabelky je možné použiť magnetické zaváranie, ktoré stačí úplne v pohode prilepiť tvnou pištoľou, alebo klasicky použiť obyčajný gombík, ktorý sa prišije na nepohyblivú časť kabelky a nejakú šnúrku alebo gumičku, ktorú stačiť prišiť na pohyblivú časť kabelky.

k7.jpg

Ja som zvolila len také “akože” zatváranie. Kde som na okrúhlu koženú šnúrku navliekla drevené korálky a prilepila z vnútornej strany na pohyblivú časť kabelky. Drevené korálky svojou váhou zatváraciu časť ťažia, a tak sa pri chôdzi kabelka samovoľne neotvára.

k11.jpg

A je to. Sme na konci. 🙂 

š2.jpg

Čo na ňu poviete?

Na prvý pokus móóóže byť, či? 😀

š12.jpg

š1.jpg

Majte pekný víkend! 

š14.jpg

Soňa

 

 

7 thoughts on “Slamená kabelka.

 1. Kraaasne toto musim vyskusat. Nedala by sak inak ta povodna okruhla vyrobit z dvoch okruhlych prestierani a jedneho klasickeho cim by sa krihy spojili ?

  Liked by 1 person

  1. Simi, ďakujem ti veľmi!
   Myslela som aj na to, ale potom mi napadlo, že by vlastne celé dno muselo byť lepené a to už neviem či by kabelka s prehľadom ustála. Tiež sa mi nepodarilo nájsť také to pevnejšie okrúhle prestieranie, všetky ktoré som videla boli len také tenučké. Ak sa mi ale dostane do rúk dobrý matroš, pravdepodobne sa na to podujmem. 😀 :*

   Like

 2. Sonička klobúk dolu! Ako fakt mám pocit že každý príspevok máš lepší a lepší! A tie krásne fotky a precízne prevedenie… No vážne talent! 🙂 A ĎAKUJEME 🙂 ❤

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.