Macramé taška

Sieťovky na mňa toto leto vykúkali zo všetkých strán. Viete, také tie úplne klasické, ktoré nosili ešte naše babky a bolo v nich vidno celý nákup. Nečudo, že sú opäť v “kurze”. Oproti klasickým pláteným taškám dokážu svoj objem zväčšiť niekoľkonásobne. Či už do nej vložíte citróny z trhu alebo nadýchaný páperový vankúš, taška sa prispôsobí a natiahne do požadovanej veľkosti. Dá sa poskladať do mini pidi klbka a v kabelke tak nezaberie skoro žiadne miesto. Klasické sieťovky sú vyrábané z tenkého ale pevného a pružného materiálu, očká na nich sú malinké a preto sú také prispôsobivé. Výroba takej tašky by nám ale trvala dlhodlho.. trochu som preto postup upravila a dnes si vyrobíme jeho zrýchlenú verziu. Macramé tašku. Každý kto sa venuje macramé ma týmto potupom určite vysmeje, 😀 pretože toto je naozaj veľmi začiatočnícke macramé. Ide totiž o jeden uzol, ktorý budeme opakovať stále dookola, až pokiaľ z neho nevytvoríme sieť a nakoniec aj samotnú tašku.

Na postup som zvolila plochú tričkovinu. Ak by som však vyrábala tašku znova, siahla by som asi skôr po klasickej okrúhlej ale to len z estetického hľadiska. Myslím, že práca je s oboma, či už zvolíte plochú alebo okrúhlu, rovnaká. Z jedného klbka s návinom 125m výjdu približne štyri tašky s rozmerom 45x25cm (v nenatiahnutom stave)

Magazín BREZZA

A ak by ste sa pýtali, čo za časopis to nosím v taške, je to nové vydanie magazínu Brezza. Dostala som sa k nemu cez Veroniku z blogu Lenivá kuchárka, ktorá ma oslovila či doň neprispejem postupom a tento jej magazín je naozaj lahôdka. Preto vám to píšem. Aby ste si túto lahôdku plnú receptov, čarovných fotografií a článkov mohli prečítať aj vy. Časopis môžete mať v elektronickej podobe úplne zadarmo a viac info nájdete tuto.  Za mňa odporúčam všetkými desiatimi a teraz poďme už na postup. 😉

s8.jpg

Na výrobu si pripravíme

Materiál :

Pomôcky :

  • nožnice
  • pravítko / krajčírsky meter

ooo.jpg

Ako základný materiál budeme potrebovať tričkovinu alebo tzv. špagety z tričkoviny.

b1.jpg

Špagety si nastriháme na pásy dlhé cca 170cm 20ks.

b3.jpg

V strede, cca 85cm ich zviažeme.

b4.jpg

A začíname s pletením.

Viazať uzly začíname najprv s jednou polovicou a potom sa vrátime k druhej. Ako prvé si zväzok tričkoviny rozdelíme do piatich skupín po 4 špagety.

b5.jpg

Celá taška sa skladá z jedného uzla, ktorý opakujeme stále dookola, teda malina. Uzol vyzerá nasledovne. Vezmeme si prvú skupinu štyroch špagiet, dve necháme v strede a s tými nehýbeme. Prvú, z kraja preložíme pod stredné dve a na vrch štvrtej.

b17.jpg

Vezmeme štvrtú špagetu, preložíme ju nad stredné dve a pod prvú. (podľa fotografie)

b8.jpg

Následne steh jemne utiahneme a celý postup zopakujeme ešte raz. Teraz máme prvý uzol hotový a ten bude tvoriť celú našu tašku.

b18.jpg

Takto vyzerá štvorica na ktorej sme vytvorili dva uzly. Uzliť začíname približne 20cm od stredu. (od časti, ktoré sme si v strede zviazali)  V ďalšom kroku si vezmeme druhú štvoricu a znova celý postup opakujeme. Takto pokračujeme s treťou, štvrtou aj piatou štvoricou špagiet.

b11.jpg

Ak máme spracované všetky štvorice, prvý riadok máme hotový. Teraz sa vrhneme na druhý. Postup je stále rovnaký, len s tou zmenou, že teraz si prvé dve špagety, odložíme na kraj a vytvoríme novú štvoricu spojením dvoch špagiet z prvého zväzku a dvoch špagiet z druhého zväzku. Takto priberáme špagety po každom dokončenom uzle. Ak máme druhý riadok hotový, tretí je už malina. V treťom riadku si vezmeme dve špagety ktoré sme si v tom predošlom odložili bokom, spojíme ich s ďalšími dvoma z prvého zväzku a uzlíme. Štvorice špagiet sú teda opäť rovnaké ako sme ich mali v prvom riadku.

b19.jpg

Takto vytvoríme štyri riadky.

b14.jpg

Rovnako štyri riadky vytvoríme aj s druhou polovicou a teraz tieto obe časti dáme dokopy. Špagety 1 a 2 spojíme a zauzlíme a rovnaký postup opakujeme aj zo špagetami 3 a 4. Teraz máme uzavretý celý štvrtý riadok. Na taške nám vznikol kruh a následne už len striedame štvorice, uzlíme a vytvárame ďalšie riadky. Napísané to znie možno trochu chaoticky, no uvidíte že pri tvorení vám prirodzene samo vyplynie čo s čím spojiť.

b15a.jpg

b16.jpg

Riadkov som vytvorila dvanásť, no je len na vás akú veľkosť tašky si zvolíte. Podľa toho treba potom prispôsobiť aj dĺžku špagiet na začiatku tvorenia. Nakoniec tašku ukončíme uzlíkmi a spojením prednej a zadnej strany aby sme vytvorili dno a kabelku uzavreli.

o40.jpg

o32.jpg

Dno sa skladá z úplne klasických uzlov.

o41.jpg

Pretŕčajúce špagety odstrihneme.

o35.jpg

Teraz si vytvoríme uško na taške. Na jeho výrobu som použila okrúhlu koženú šnúrku, no môžete použiť aj nejakú ploskú semišovú, prípadne akúkoľvek inú šnúrku.

o37.jpg

Ňou si obmotáme časť za ktorú budeme tašku držať

o38.jpg

a máme to.

o39.jpg

Čo na ňu poviete? 🙂

s13.jpg

Majte pekný víkend a budúci piatok tvoríme znova. 😉

s6a.jpg

0-6.jpg

s12.jpg

 

podakovanie patreon.jpg

 

4 thoughts on “Macramé taška

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.