Dekupáž – vintage

Postupov s dekupážou sme na blogu mali už niekoľko. Na tejto technike ma však baví, že nikdy neviete ako to vlastne celé dopadne a ako to bude vo finále vyzerať. Vintage vzhľad som ale ešte neskúšala a keď mi Deniska zo Šperkovo.sk napísala, že mi pošle túto štartovaciu sadu, vedela som presne, ktorý ryžový papier na to použijem! Kupovala som ho s tým, že “… taký pekný! “ a už bol v košíku a o pár dní u mňa doma. Rok. Teda tuším aj viac než rok, som ho pri upratovaní prekladala z jednej škatuľky do druhej. Páčil sa mi až tak, že som vlastne nevedela kam s ním. Ruku hore, kto sa v týchto riadkoch našiel so mnou? 😀

So Šperkovo a ich štartovacou sadou sme tu už raz tvorili. Ak by čosi, mrk tu.

o72.jpg

Na výrobu si pripravíme : 

Materiál :  

alebo

š8.jpg

š9.jpg

Všetky strany krabičky si na začiatok vymaľujeme pomocou plochého štetca ľubovoľnou tmavou farbou. V mojom prípade do bola kriedová farba – dekor paint soft v odtieni grafitová sivá.

š26.jpg

Farbou natrieme aj vnútorné hrany.

š14.jpg

Po uschnutí, potrieme dôkladne všetky hrany čajovou sviečkou. Najlepšie je použiť nejakú bezfarebnú aby nezanechávala za sebou zbytočnú farebnú stopu.

š27.jpg

Pomocou akéhokoľvek štetca hrany od prebytočnej sviečky jemne oprášime.

š17.jpg

Následne akrylovou farbou vymaľujeme pomocou tupovacieho štetca celú plochu drevenej krabičky. Na dôkladné prekrytie tmavých častí je lepšie aplikovať dve vrsty.

š19.jpg

Po zaschnutí vezmeme kúsok brúsneho papiera, položíme ho na hranu krabičky, pritlačíme a potiahneme. Vosk nám chráni tmavú farbu a my zbrúsime len svetlú, ktorá je na povrchu. Tým sa nám vytvorí vintage vzhľad.

š21.jpg

Takto hotovú krabičku teraz dodekorujeme motívom zo servítky alebo ryžovým papierom.

š22.jpg

Ak použijeme servítku, oddelíme z nej všetky biele vrstvy a nechádme si len tú prvú – farebnú. Ak použijeme ryžový papier, (s tým pracujem v postupe ja), ten sa skladá len z jednej vrsty, teda tu nič oddeľovať nemusíme. V oboch prípadoch či už použijeme servítku alebo ryžový papier, motív neobstrihávame ale opatrne si ho obtráhame. Týmto spôsobom nebudú hrany motívu ostré ale prirodzene splynú a na krabičke sa stratia.

Pripravenú servítku, položíme na vybrané miesto na krabičke, štetec namočíme do lepidla, pritlačíme a servítku prilepíme. Snažíme sa vyhnúť vzduchovým bublinám a preto môžeme použiť aj tlak. Po nalepenej servítke/ryžovom papieri sa vždy snažíme prejsť len raz, pretože takto mokrá plocha by sa po viacnásobnom prechádzaní štetcom mohla ľahko pretrhnúť.

š28.jpg

Počkáme pokiaľ lepidlo uschne a na záver, prelakujeme celú krabičku. Tým zminimalizujeme vzniknuté prechody od lepidla.

š25.jpg

A máme to.

o73.jpg

Skúšali ste už niekedy takýto vintage vzhľad?

o60.jpg

o70.jpg

o69a.jpg

Majte pekný víkend a v pondelok sa pozrieme na postup s čipkovanými dečkami a čo na to vraví moja babka. 😀 Pa.

o71.jpg

Soňa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.