Hrnčeky a tetovačky

Toto je posledný článok vytiahnutý z konceptu, ktorý som si pripravila v rámci letných blogových prázdnich. Počas nich som chcela spracovať aspoň desať článkov vopred a priebežne dorábať ďalšie aby som si tak vytvorila zásobu na tie časy, keď sa rozrastieme o ďalšieho člena a blogovať budem asi stíhať pomenej. A teraz sme tu. Posledný článok z konceptov je tiež tu. A ja nemám žiadne ďalšie v zálohe. Nápadov na nové postupy mám ale niekoľko a materiál na niektoré z nich mám už tiež doma. 😉 Zatiaľ vám len prezradím, že budúci piatok budeme prerábať časť nábytku a tohto postupu sa už neviem dočkať. Sama neviem ako sa to podarí a či vôbec no neskutočne sa na to tvorenie teším. Tak sa potom hádam budem tešiť aj z výsledku. 😀 Ale teraz poďme k tomu čo nás čaká dnes.

o119.jpg

Ak kreslenie nie je vaša šálka kávy, no chceli by ste mať nejaký personalizovaný hrnček doma, stačí si vybrať obľúbenú tetovačku, smaltovaný alebo keramický hrnček a vytvoriť tak vlastný kúsok. Postup je to opäť jednoduchý, dokonca taký jednoduchý, že som to na prvýkrát celé pokazila a musela začať odznova. Preto pripájam aj pár mojich skúseností, no prakticky sa stačí držať pokynov na obale lepidla. 😀

Hotové hrnčeky zapekáme v elektrickej rúre na 140°C po dobu 5min. Mne sa ich však podarilo zapekať pri 160°C približne 90min. Presne tak. Zabudla som na ne a myslela som si, že vypaľujem naše kreslené hrnky. Keď som si to uvedomila a šla po ne do rúry, vyzerali … skôr už nevyzerali. Lepidlo som naniesla v príliš hrubej vrstve, vytvorili sa tam stekance a zaschnuté, zhorené kvapky lepidla. Navyše celá plocha tetovačky zhnedla tak, že natetovaný motív už pomaly ani nebolo vidno. Nechala som ich teda vychladnúť a následne som túto zhorenú vrstvu zoškrabala nožnicami. 😀 Hrnčeky tým ale neutrpeli a tak som celý postup zopakovala nanovo. Preto sa v postupe nachádzajú fotky s inými motívmi ako vo finálnom výsledku.

A teraz môžeme ísť tvoriť! 

o55.jpg

Na výrobu budeme potrebovať :

Materiál :

Pomôcky :

 • jemný štetec
 • vlažná voda
 • servítka

š1.jpg

Ako prvé si obstrihneme tetovačky a odstránime z nich priesvitnú fóliu.

š2.jpg

Smaltované alebo keramické hrnčeky prejdeme hubkou alebo servítkou na ktorú nakvapkáme trochu octu. Tým plochu hrnčeka odmastíme a pripravíme na tetovanie.

Vystrihnutú tetovačku priložíme na hrnček a navlhčíme vlažnou vodou až pokiaľ tetovačka nezačne sama schádzať.

š30.jpg

Necháme usušiť.

š5.jpg

Následne si vezmeme dekupáž lak a lepidlo na keramiku

š6a.jpg

a nanesieme pomocou štetca v naozaj tenkej vrstve. (vrstva lepidla zobrazená na foto bola hrubá :D) Servítkou začistíme okraje lepidla, ktoré sa rozliali alebo zasahujú mimo tetovačku. Lepidlo necháme na hrnčeku poriadne uschnúť.

š7.jpg

Potom už len zapečieme v rúre na 140°C – 5min. Dlhšie naozaj nie. 😀

o50.jpg

Zapečený hrnček môžeme klasicky umývať. Nie je však vhodný do mikrovlnky ani umývačky riadu.

o56.jpg

Vyskúšate?

o54a.jpg

Majte pekné dni a budúci piatok sa vidíme pri novom postupe. 😉

o120.jpg

Soňa

Advertisement

15 thoughts on “Hrnčeky a tetovačky

 1. Skvelý postup, len mňa osobne by skôr viac zaujímal ten kreslenkový. 🙂 Je možné sa k nemu dostať? Aké pomôcky a ako postupujete pri vytváraní klasických hrnčekov? Samozrejme, rozumiem, že keďže ich predávate tak to možno nemáte nikde spísané, ale pre istotu sa pýtam, čo ak. Vďaka. 🙂

  Like

  1. Zdravím vás, áno žiaľ postup na kreslené hrnčeky na blogu nie je. Na výrobu vám ale dobre poslúži akákoľvek fixa na porcelán (tá drží aj na smalte) a výpal sa robí podľa návodu na fixe. Každá fixa to má trošku inak a videla som, že niektoré sa už dokonca ani nemusia vypaľovať a fixujú sa len zaschnutím farby. Tie však ešte nemám odskúšané, teda neviem vám ich odporučiť.

   Nech sa dobre tvorí! 🙂

   Like

 2. Ja som práve dokončila dva hrnčeky a musím povedať, že výroba bola ľahunká a výsledok vyzerá fantasticky. Po dlhom čase som sa opäť vďaka tebe pustila do takýchto kreatívnych prác, ďakujem za tento postup! ❤

  Liked by 1 person

 3. Dobrý večer,
  neviete teda, prosím, povedať, či tá fixa na porcelán (spomínaná v komentároch) vydrží umývanie, poprípade mikrovlnku/umývačku?
  Ďalej by som sa chcela spýtať, či hrnčeky, ktoré dávate zapekať sú nejaké obyčajné z kuchynských potrieb, alebo treba nejaké špeciálne, kvalitnejšie?

  Like

  1. Evi, ak sa fixa použije na porcelán, môže ísť kľudne aj do mikrovlnky a po výpale by mala byť vhodná aj do umývačky riadu. Umývačku riadu som však skúšala a nefunguje to celkom tak ako by malo. Po každom umytí (v umývačke) sa nakreslený motív stále trošku obmyje, až nakoniec zmizne úplne. No klasické ručné umývanie so saponátom fixa vydrží hravo.

   Hrnčeky sa môžu kľudne použiť aj obyč z kuchynských potrieb, žiadne špeci nie sú potrebné.

   Tvorbe zdar! 🙂

   Like

 4. ahoj, krásny nápad 🙂 možno naň použiť ľubovoľné tetovačky, či ideálne by to mali byť Kresky? ďakujem ďakujem

  Like

  1. Ahoj, ďakujem silno! ❤ Myslím, že by to malo fungovať s ktorýmikoľvek tetovačkami, všetky sú viac menej vyrobené rovnako, teda nemal by to byť žiaden problém. 🙂

   Like

 5. Dobry den,
  vedeli by ste mi prosim poradit dobry obchod na kvalitne ciste hrnceky? Ci uz smaltove alebo porcelanove.
  Dakujem velmi pekne 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.