Pletená taburetka

Už v minulom DIY článku som spomínala, že tohto postupu sa neviem dočkať. Podobné diy som zahliadla na pintereste a ako prvé ma napadlo, že na to predsa môžem zrecyklovať akúkoľvek starú taburetku, prípadne stoličku. Materiál dorazil a keď som začala skutočne uvažovať nad tým akú stoličku použijem, prišla som k záveru, že vlastne žiadnu vhodnú nemám. Obehla som aj rodinu s nádejou, že u nich sa niečo nájde no výsledok bol rovnaký. Začala som teda hľadať na internetových bazároch. Avšak tie, ktoré by sa mi na postup hodili, bolo možné kúpiť len cez osobný odber a všetky sa nachádzali ďaleko mimo mňa. Tak som nakoniec skončila pri kúpe “taburetky” z klasického eshopu. Toľko z mojho recyklačného nápadu. 😀 Dnes vám teda predstavím aspoň potencionálny tip na recy taburetku. 🙂

Na výrobu sa okrem štvorcovej stoličky dá použiť aj okrúhla, prípadne aj taký ten malý drevený hokerlík, ktorý sa môže používať ako podnožka. Na “čalúnenie” som použila hrubú priadzu marsmallow (dá sa kúpiť na metráž alebo aj ako celé balenie po 30m) Je to vlastne bavlnený tunel, ktorý je vyplnený dutým vláknom a celá priadza je bez švíkov.

Na výrobu taburetky s rozmerom sedacej plochy 33x33cm som použila približne 8m.

o60.jpg

Na výrobu budeme potrebovať 

Materiál :

Nástroje :

  • nožnice
  • kladivko
  • pravítko / meter

Najprv si pripravíme priadzu. Odmeráme dĺžku sedadla a pridáme cca 7-8 cm. Moja stolička má štvorcový sedák s dĺžkou strany 33cm. Priadzu som si teda nastrihala v dĺžke približne 40cm – 18kusov. Na začiatok odporúčam nastrihať len pár kusov a potom postupne dostrihávať, podľa toho koľko ich bude potrebných.

t3.jpg

Stoličku / taburetku obrátime sedákom nadol a zo spodnej strany začneme s pripínaním jednej priadze vedľa druhej. Šikovnejšie a rýchlejšie je určite použiť čalúnicku sponkovačku, no ak ste na tom s vybavením ako ja, postačia nám aj obyčajné kovové pripínačky s plochou hlavičkou a kladivko. Priadzu pripíname jednu vedľa druhej a čo možno najhustejšie ako sa dá. (kľudne aj hustejšie ako je to zobrazené na foto) Vzor na stoličke bude potom hustejšie vyplnený, krajšie vynikne a pôvodný sedák bude presvitať čo najmenej.

t5.jpg

Ak máme jednu stranu hotovú, rovnako sa pustíme do druhej. Tretiu a štvrtú stranu zatiaľ necháme bez priadze.

o61.jpg

Stoličku si v tomto kroku obrátime naspäť, teda sedákom nahor. Priadzu z jednej strany prehodíme na vrch

t9.jpg

a postupne po jednej prepletáme. Na prepletanie používame priadzu z druhej strany.

o62.jpg

t12.jpg

Až sa nám všetky priadze minú a my zaplníme celú plochu sedadla. Časti, ktoré nám pretŕčajú upevníme z vnútornej strany stoličky pomocou sponkovačky alebo pripínačiek. Rovnako ako sme postup začínali.

t13a.jpg

o63.jpg

 A máme hotovo. Čo na to vravíte?

t14.jpg

o100.jpg

g9.jpg

Majte pekné dni!

Najbližšie budeme vyrábať buď tienidlo alebo si prerobíme starý sveter. 😀 Môžete mi dať vedieť, čo by ste chceli vidieť skôr. 🙂 páá

IMG_5490.JPG

Soňa

0-6.jpg

 

Advertisement

2 thoughts on “Pletená taburetka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.