Tienidlo

Približne pred rokom, sme tu mali tento postup, kde som tvorila papierové tienidlo spolu s komponentami na lampu od creative-cables.sk. Tienidlo sa mi ale po čase opozeralo, tak som ho v lete odstránila a lampu odložila s tým, že ju využijem na jeseň, keď budeme pripravovať izbu pre Hanku. Asi dva týždne dozadu som si na ňu spomenula, tak som sadla za pinterest a hľadala čosi, čo by sa k tomuto jutovo-lanovému káblu hodilo. Po chvíli som objavila tento obrázok a tak som do toho hneď zapojila aj manžela, ktorého som poprosila aby mi vyrobil nejaký podobný drevený stojan. ( inak, niečo na podobnú nôtu v hotovej verzii som našla aj tu 

A teraz k výrobe tienidla. Dnešný postup už určite všetci poznáte. Je to úplná klasika. Balón, lepidlo, bavlnka a výsledok vyzerá celkom šmrncovne. Dokonca tuším už na základke sme vyrábali čosi podobné, rovnakou technikou. Vy tiež?

Samozrejme, mne sa to podarilo na prvýkrát pokaziť. (mám pocit, že túto vetu opakujem v poslednej dobe hrozivo často 😀 ) Rovno vám pridávam aj foto. Aha na to.

n13.jpg

Vyzerá to ako nejaký mozoček. Tienidlo som chcela trochu obzvláštniť a namiesto tenkej bavlnky, ktorá sa používa v každom druhom postupe na pintereste som zvolila hrubší biely bavlnený motúz. Ten bol na balón ale príliš ťažký, šmýkal sa z neho a dokonca po vyschnutí sa z bieleho motúzu stal akýsi zažltnutý. No celé zle. Preto je tu tento článok až dnes, nie tradične v piatok. 😀

Poučená mojími experimentami som sa na ďalší deň vybrala do galantérie po dva klbká bavlniek a pustila sa do výroby znova. Teraz vyzerá výsledok už podstatne pohľadnejšie. 🙂

n6.jpg

Na výrobu si pripravíme 

Materiál :

  • bavlnka (2ks)
  • disperzné lepidlo (Hercules, Wurstol … )
  • balón
  • kúsok vody
  • veľa trpezlivosti 🙂

Pomôcky :

  • nožnice
  • miska
  • pohár

r24.jpg

Celý obsah lepidla vylejeme do misky a zriedime ho trochou vody. Nie veľa, stačí len zopár kvapiek, aby nebolo lepidlo veľmi husté. Takto sa nám s ním bude lepšie pracovať.

r7.jpg

Vsuvka. 😀 – Dostala som geniálny nápad a to ten, že si balvnku nastrihám na približne rovnako dlhé “pásy”, namočím ju do lepidla a postupne budem vyťahovať jednu po druhej a prikladať ju tak na balón. Že to takto bude praktickejšie. Skončilo to samozrejme tak, že sa mi pri vyťahovaní bavlnky v lepidle zamotali a neporiadok sa stupňoval.

Takto tvoriť som vydržala len veľmi krátko, pretože miera mojej frustrácie narastala s množstvom ofŕkaného lepidla naokolo. 😀

r25.jpg

Celé klbko bavlnky teda nasurovo ponoríme do lepidla a postupne odtáčame a namotávame na balón. Smery namotávania striedame aby vznikol nepravidelný miš-maš vzor.

r14.jpg

Týmto systémom to šlo výrazne jednoduchšie, aj keď neporiadok naokolo sa stále zväčšoval. 😀

r10.jpg

Na nafúknutý balón s priemerom v najširšej časti cca 17-18 cm som použila dve klbká bavlnky. Kľudne by ale zvládol aj tri.

r26.jpg

A takto to vyzeralo po dokončení.

Balón som nechala cez noc usušiť

r13.jpg

a tu je výsledok, ktorý ma čakal nasledujúce ráno.

r15.jpg

Balón následne prepichneme a vyberieme.

r27.jpg

V tomto kroku stačí už len vložiť kábel so žiarovkou.

r18.jpg

Vrchnú časť tienidla preto nastrihneme

r19.jpg

a kábel so žiarovkou cez neho pretiahneme. (samozrejme nafotené to mám opačne 😀 Časť, ktorá ide do zásuvky som mala pretiahnuť z vnútornej strany tienidla aby sa žiarovka dostala dovnútra) 

r20.jpg

Teraz je to už správne. 🙂

r21.jpg

Otvor ktorý sme nastrihli, nakoniec ešte pretrieme zľahka lepidlom aby bol spoj opäť pevný a žiarovka cez neho nevyliezala.

r28.jpg

Lepidlo necháme uschnúť a máme hotovo. 🙂

n5.jpg

Skúšali ste už niekedy túto techniku?

n17.jpg

n2.jpg

n16a.jpg

Majte krásnu nedeľu.

Najbližšie sa vidíme pri postupe na kolotoč nad postieľku. 😉

n9.jpg

Soňa

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.