Kolotoč nad postieľku

Plstené žalude sa dajú využiť nielen na kolotoč (teda pokiaľ práve nezariaďujete detskú izbu, smelo čítajte ďalej ;)) ale aj ako jesenno/zimná dekorácia, prípadne ich na vianoce môžete doplniť o motúzik na zavesenie a sú z toho celkom milé ozdoby na stromček či girlanda na okno. Len teda, po tie žalude treba skočiť čím skôr. 😀 S týmto bojujem vždy v zime, keď ma napadne nejaké tvorenie so šiškami, ktoré sú už samozrejme pekne prikryté snehom a ja vtedy môžem vyrobiť viete čo. 😀

Prešla som snáď celý pinterest a ak by ste hľadali niekoho kto má v kolotočoch nad postieľku fajnový prehľad, skromne sa hlásim. 😀 Nakoniec som sa inšpirovala týmto. Aj keď naplavené drevo je jednoducho naplavené drevo a nič ho nenahradí, tak som si aspoň ukoristila vetvičky zo svokrinej jablone z ktorých mi milý odstránil kôru a trošku ich vybrúsil a zaoblil. Ak však máte peknú zdravú kôru, použiť môžete aj tú, dokonca myslím, že so žaluďmi by ladila aj krajšie.

+4.jpg

Plstené guličky sú kapitola sama o seba. Tie si môžeme vyrobiť sami doma, suchým či mokrým plstením alebo ich kúpiť už priamo hotové. Všetky tri varianty majú aj svoje pozitíva či negatíva, tak len tak v krátkosti som vám ich spísala.

Hotové plstené guličky

Sú väčšinou balené len v jednej veľkosti, teda je potrebné vytriediť si hlavičky žaludí aby boli približne všetky rovnaké a guličky do nich pekne zapadli. Dajú sa dostať napríklad tuto.

Suché plstenie

Suché plstenie ste mi najviac odporúčali na instragrame a facebooku vy. Teda ďobať ihlou do plsti až kým sa z nej stane guľatá gulička. 🙂 Je to vraj celkom rýchle a skúsenosti na to treba minimálne. Ja som sa zatiaľ k tomuto suchému plsteniu guličiek ešte nedostala, no od vás mám odporúčania tak nabudúce skúšam!

Mokré plstenie

Mokré plstenie vyžaduje cvik a kým sa podarí urobiť peknú guličku (fakt je to ťažké :D) minie sa veľa materiálu na pokusy. Na druhú stranu, potom to už ide celkom hravo. Toto plstenie som skúšala pred nedávnom tak vám pridávam aj mini fotopostup. Základ tvorí mydlová voda, do ktorej si namočíme ruky, vezmeme plsť, vytvoríme z nej najprv jemnú nadýchanú “guličku”, vložíme do dlaní a gúľaním a postupným pritláčaním z nej vytvoríme pevnú malú guľku.

w41.jpg

Kľudne mi môžete napísať aké skúsenosti máte s plstením vy, prípadne či vám vyhovuje viac suchá alebo mokrá technika plstenia a tiež sa poteším ak mi dáte vedieť či sa vám takéto mamičkovské postupy páčia a teraz už poďme na to. 😉

w20.jpg

Pripravíme si 

Materiál :

 • drevené drievka / vetvičky (2x)
 • plsť alebo hotové plstené guličky
 • hlavičky od žaludí
 • skrutka s háčikom
 • silon
 • bezfarebný lesklý lak v spreji (nemusí byť)

Pomôcky :

 • vŕtačka
 • taviaca pištoľ
 • nožnice
 • šidlo / hrubšia ihla
 • ihla

w21.jpg

Zájdeme do lesa, nájdeme dve opustené vetvičky, tie si očistíme od kôry alebo ich ponecháme priamo s ňou. Dĺžka vetvičiek ktorú som zvolila v postupe je približne 30cm.

V strede do oboch vetvičiek vyvŕtame malé dierky a pomocou skrutky s háčikom ich spojíme.

w39.jpg

Vznikne nám tak základná kostra pre kolotoč.

w27.jpg

Následne si vezmeme žalude a oddelíme z nich hlavičky. Tie očistíme od nečistôt (celkom ľahko a rýchlo to ide pomocou starej zubnej kefky) a prípadne zľahka prelakujeme lesklým bezfarebným lakom.

Následne do hlavičiek pomocou šidla alebo hrubšej ihly urobíme dierku.

w29a.jpg

V dalšom kroku taviacou pištoľou prilepíme plstené guličky do hlavičiek žaludí.

w38.jpg

w32.jpg

A takto vyzerá hotová pripravená kôpka. V postupe som na kolotoč použila 25 ks.

w35.jpg

Teraz už len pomocou ihly navlečieme na silon niekoľko žaľudí a za každým navlečeným žaluďom urobíme obyčajný uzlík aby medzi sebou udržovali rozostupy. Ja som ich vôbec nemerala, snažila som skôr o to aby boli rozmiestnené nepravidelne.

w31.jpg

Navlečené žalude môžeme na kostru pripevniť hneď niekoľkými spôsobmi.

 1. Silon uviažeme priamo na drevenú vetvičku.
 2. Silon pripevníme pomocou taviacej pištole zo spodnej strany vetvičky. (do ktorej sme si pred tým predvŕtali dierky ale približne len do jednej tretiny, nie cez celú vetvičku) – túto variantu som zvolila ja
 3. Na drevenú kostru pripevníme miniskrutky s okom a na ne priviažeme navlečené žalude.

+11.jpg

A máme to. 

+13.jpg

+12.jpg

Budúci piatok sa čítame znova. 😉

Majte krásny víkend!

+14.jpg

Soňa

 

Advertisement

One thought on “Kolotoč nad postieľku

 1. Ahojky Soni,
  teď se koukám,on vám ten kolotoč visí ze stropu?
  Právě řeším uchycení kolotoče nad postýlku a nechce se mi kupovat nějaký vehikl, nápad s dvěma větvičkami se mi moc líbí. Jen špekuluju,jak ho pak nad postýlku připevnit 🙂 díky za odpověď a maj peknú jeseň! 🥰

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.