Hačka a (ne)spavosť

Toto je článok o tom ako som počas jednej noci pozrela šesť 50minútových seriálových častí.

ľ3.jpg

Ale aby som to vysvetlila pekne od začiatku. 21.12. sa nám narodila Hanka. Počas tehotenstva som si čo to o spánku načítala no nebolo toho veľa. Viac menej to bolo stále o tom istom. “Bábu je najlepšie ak spí pevne zavinuté, pretože mu to pripomína čas strávený v maternici.” Tak sme dostali ako vianočný dar ulitku a do nej sme Hanku balili. Fungovalo to. Tak tri týždne. Hanka sa v noci budila len na kojenie a väčšinou mi zaspala priamo na rukách. A aj keď to bolo časté budenie, nejako som s tým rátala. Potom prišiel zlom a z ulitky v ktorej bola zavinutá pevne ako pevnosť Boyard sa stal nepriateľ. Bojovala v nej, plakala, pučila sa … susedia boli isto nadšený, že okrem nočného mňaukania počujú aj detský nárek. Za noc som v pohode dokázala pozrieť aj päť – šesť častí takmer hodinového seriálu, keďže zaspať sa jej podarilo len keď som ju mala položenú na rukách. Mimochodom, keď sme pri seriáloch, na HBO GO (mesiac majú na vyskúšanie zadarmo ;)) určite odporúčam The handmaid’s tale. 😉 A teraz späť k téme. Ak sa pýtate ako to zvládal môj muž, odpoveď je – štuple. Štuple do uší. Predsalen je lepšie ak je nevyspatý len jeden člen domácnosti ako dvaja.

Približne v tom čase nám od Lenky z Kidvak (na ig ju nájdete tuto) dorazila aj hačka. Hačka je vlastne detská kolíska v ktorej je bábätko uložené v jemu prirodzenej polohe, ktorá mu pripomína čas strávený v brušku.

ľ15.jpg

Dá sa pripevniť na strop alebo tyčou na posilovanie do dverí no existujú aj samostatne stojace konštrukcie a s ňou ju potom môžete premiestňovať kamkoľvek po byte. Keďže do stropu u nás nie je veľmi možné vŕtať, kúpili sme tyč a hačku zaveseli do dverí. A teraz mal prísť ten čarovný okamih. Vzala som dieťa, položila ho do hojdačky, jemne rozhúpala a ono sa to stalo. Dieťa začalo kričať. A plakať. Niečo mi vravelo, že toto asi nie je ten správny efekt, ktorý mala hačka vyvolať. Tak som dieťa vzala a učičíkala pohupovaním na rukách. Sklamanie bolo. Myslela som totiž, že hačka vyrieši všetky naše problémy. 😀 Chápete to. Ako keď tak veľmi túžite po tých šatách (kabelke, aute, novom kuchynskom riade, ryžovare či drevenej zubnej kefke … ) že si poviete, už len túto vec a budem dokonale šťastná.

ľ14.jpg

Na druhý deň sme ju do hačky skúsili uložiť znova. Pekne pomaly, nakojenú a jemne rozospatú aby sme zvýšili šance na spánok a minimalizovali vznik včerajšieho plaču. A vtedy mi to doplo! To naše dieťa zaspí na rukách ak ním pohupujeme hore-dole. Nie ak sa s ním kolíšeme zo strany na stranu. A keďže má hačka pružinu, umožňuje aj tento pohyb a tak som ju rozhúpala. A hádajte? Zaspala. A spí doteraz. Teda, nie celé tri týždne ale rozumieme si. Denný spánok a nočné uspávanie si už teraz bez nej skutočne neviem predstaviť. Cez deň nám teraz spí úplne ukážkovo. Krásne sladké tri spánky počas dňa a niekedy jeden z nich natiahne aj na 3-4 hodinky. V noci ju v hačke uspávame a potom prekladáme k nám do postele alebo postieľky a niekedy ju jednoducho nechám spať priamo tam. Počas noci sa budí väčšinou 3krát na kojenie a niekedy si pri nej síce pozriem aj jednu časť seriálu kým znova zaspí no spánok bez hačky sa s tým hádam ani nedá porovnávať.

ľ2.jpg

Samozrejme ale stále platí, nie je bábo ako bábo. Tak ako naša Hanka neobľubuje hojdanie zo strany na stranu, iné dieťa si môže vyžadovať len to. Niekto má rád len jemné knísanie a iné bábo zas energické hojdanie. Je to rôzne a ako končí každý článok na mamičkovských portáloch – každé dieťa je iné. 🙂 Ale nie, chcela som vám tu len rozpovedať našu skúsenosť a aj keď máme hačku v rámci spolupráce, išla by som do nej tak či tak.

Po čase sme kúpili stojan na závesné kreslo a hačku z dverí presunuli naň. Stojan je pomerne ooobrovský, dá sa ale presúvať z izby do izby a je to pre nás praktickejšie ako vo dverách. Vo dverách by to bolo tiež fajn ale ak by hojdačka nebola umiestnená na “frekventovanej trase”. U nás ju bolo možné umiestniť len medzi spálňu a obývačku cez ktoré prechádzame pomerne často tak to nebolo celkom ono.

ľ4.jpg

Máte skúsenosti s hačkou aj vy? Prípadne mi dolu do komentára môžete napísať ako uspávate a čo funguje na vaše deťúrence. 🙂

ľ13a.jpg

Majte krásne dni! 

P.S. – Najbližšie už opäť tvoríme! 🙂

Advertisement

4 thoughts on “Hačka a (ne)spavosť

 1. Nas maly chlapcek ma 3 mesiace a skusali sme vselijake techniky uspavania od satkovania, kocikovania, jazdenia v aute… vsetko zaberalo nejaky cas (aj ked je pravda, ze jazda autom zatial vedie 😀)…. no bolo treba vymysliet aj nieco ine, aby manzel nemusel stale v noci startovat auto… a tak sme mu raz, uplakanemu a nervoznemu, nasadili na hlavku hrubu ciapku, aby sme vyvolali dojem, ze ideme cestovat… a ono to zafungovalo! 😀 ak by sa to dalo, pridam aj fotku! 😀 a tak, teraz v byte, ked nam ho cez den slnkp nahrieva a mame tu prijemnych 27°C, maly spi v kratkom bodinku s hrubou baranicou 🤷‍♀️🙄 dufam, ze mu tento zvyk nezostane do nejakej 18tky 😀😀

  Liked by 1 person

 2. Mne sa Matúš naučil zaspávať sám v postieľke…na rukách mi normálne nevedel zaspať 🤷 a držalo ho to teda dlho… potom okolo jedného roku chcel pri zaspávaní držať za prst,no to ho potom tiež prešlo 😁 teraz,keď ma dva a pol mu dám pusu na dobrú noc a zatvorím dvere 😂 proste potrebuje svoj priestor 😁

  Like

 3. Nám sa tiež 21.12 narodila Hanka ❤️ Hojdanie na rukach v zavinovacke zaberá najlepšie a dopomáha mi k tomu pruzinovy madrac. S túžbou odľahčiť ruky a odstaviť zavinovacku som kúpila hačku no bohužiaľ nam v nej uspavanie nejde. Po hodine hojdania zaspí max na polhodku. Stále dúfam ze ked nam prejdú koliky bude nám hačka užitočnejšia. 🙂

  Like

 4. My sme ešte pred pôrodom veľa času trávili pohupovaním na fitlopte. Tá nám teraz pomáha pri zaspávaní, keď už nevládzeme chodiť. Myslím, že je to podobný pohyb ako v hačke.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.