Tkaný obraz

Pri tomto tvorení sa stačí odviazať a nepočítať riadky. 🙂 Kombinovať techniky, hoc len dve alebo tri, skúšať rôzne hrúbky a štruktúry vĺn. Z toho vám jednoducho musí výjsť vždy skvost. Verte mi. Skvelé je na tom to, že sa to nedá nijako pokaziť. Ak by ste aj náhodou pri prepletaní vzali o vlnku či dve viac a potom vám tam vznikla “diera” vôbec sa tým netrápne. Jednoducho do nej pripevnite napríklad strapec a je to.

Určite si však poviete, že vytvoriť také čosi musí trvať večnosť. A máte pravdu. Ale niéé. Mne to síce večnosť trvalo ale na vine tu bude skôr zlý time manažment. Napríklad prvé dve tretiny obrazu som stihla vyrobiť počas jedného večera a čistého času to boli max dve hodinky. Tretia tretina to je už iná rozprávka. Ale teda celý obraz (ak rátame naozaj len čistý čas tvorby) som mala hotový za tri hodinky.

Čo nie je také tragické, že? 🙂

o11a.jpg

Na výrobu si pripravíme :

Materiál :

  • starý rám
  • skrutky
  • vlny rôznych hrúbok a farieb
  • ceruzky / farbičky

Pomôcky : 

  • nožnice
  • skrutkovačku / skrutkovač

í11.jpg

Ako prvé si vyrobíme sieť na ktorej budeme tkať. Ja som na výrobu použila starý drevený rám no na pintereste som tiež našla, že by to malo fungovať aj s kartónom. Ak sa rozhodnete pre kartón odporúčala by som skôr hrubší, aspoň 5vrstvový a tkať na ňom obrazy v menšom rozmere. Kartón nie je taký pevný a pri väščích rozmeroch sa potom pri tkaní môže všelijako lámať a krútiť.

Teda. Na rám priskrutkujeme skrutky v rozostupoch približne 1cm a naťaháme osnovu. Na osnovu je dobré použiť tenšiu ale zároveň pevnú vlnu.

í10.jpg

Napneme ju najviac ako sa dá. Aj keď sa vám možno bude zdať, že je to príliš natesno, pletením sa vlna trošku natiahne.

Celé klbko by nám pomedzi osnovu prechádzalo len veľmi ťažko preto si vlny s ktorými budeme prepletať natočíme na ceruzky, farbičky alebo napríklad aj na rovné pravítko.

í12.jpg

A teraz môžeme začať.

Na výrobu celého obrazu som použila tri jednoduché techniky pletenia.

í50a.jpg

Prvá technika

Tá je úplne základná, ktorú ani nie je potrebné dlho opisovať, pretože vás isto napadne hneď. Snáď len to, že namiesto klasického hore-dole som prepletala – jedna vlnka hore – dve vlnky dole a keď som dokončila riadok vymenilo sa to. Teda dve vlnky hore – jedna vlnka dole. Z tejto techniky nemám fotopostup, no pre vizualizáciu som ju nakreslila.

ol1.jpg

Druhou technikou

sú strapce. Tie som sa snažila zdokumentovať aj pomocou fotiek tak sa na to mrknime. 🙂

Ako prvé si odstrihneme vlnku v dĺžke akú chceme aby meral strapec. Treba rátať s tým, že vlnka sa preloží na polovicu, niečo zhltne aj samotné uchytenie na osnovu a vždy je lepšie dať ju o čosi dlhšiu a nakoniec ju odstrihnutím zarovnať s ostatnými.

í17.jpg

í36.jpg

Strapce je možné vytvoriť nielen z jednej vlnky ako je to zobrazené tuto v postupe, no kľudne môžete nastrihať aj 10-15 rovnako dlhých vlniek a prepliesť všetky naraz ako jeden strapec. To som tiež skúšala a vyzerá to celkom efektne. 🙂

í37.jpg

Rovnako aj tento postup som radšej nakreslila ak by boli fotky príliš mätúce.ol.jpg

Tretia technika

je opäť jednoduchá. Táto vynikne krásne ak na ňu použijeme plsť alebo znova niekoľko nastrihaných vlniek pokope.

í22.jpg

í38.jpg

ol2.jpg

A to je vlastne celé. Je to také tvorenie podľa toho na čo máte práve chuť. 🙂

í26.jpg

Ja som skúšala rôzne typy vĺn. Táto chlpatá sa mi páčila veľmi, len keď som ju mala zapracovať do obrazu, bola príliš tenká a vôbec mi tam nesedela. Tak som si z nej odstrihla niekoľko rovnako dlhých vlniek, použila techniku tri a toto z toho vzniklo.

í28.jpg

í27.jpg

í29.jpg

Rovnako som to skúsila aj s iným typom vlny a takýto bol výsledok.

í30.jpg

Skvelé je to že nech použijete akúkoľvek vlnu, stále bude výsledok o trochu iný.

í31.jpg

í32.jpg

A tu už je finálny výsledok. Na záver som spodnú časť osnovy rozstrihla a vrchnú len vytiahla spomedzi skrutiek. Očká na osnove tak ostali zachované a potom som cez ne navliekla drevenú tyč.

IMG_6246 (1).JPG

O17.jpg

Inak!

Tieto taniere ktoré mám na fotkách sú skvost! Každé jedlo na nich vyzerá o čosi lepšie. 😀

Tento článok vznikol v spolupráci s favi.sk s ktorými som už niekoľko spoluprác mala, preto vám ich môžem smelo odporučiť. Favi nie je len vyhľadávač nábytku ale aj doplnkov do domácnosti, kuchynských spotrebičoov alebo detských drobností … a tieto taniere som našla práve cez nich. Ak by vám padli do oka, tak sa dajú kúpiť tuto a ešte stále na nich majú zľavu. 🙂

o12.jpg

Majte krásny víkend a verím, že čoskoro sa čítame a tvoríme znova. 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.