Macramé náušnice

Ostré nožnice!

Bez nich bude toto tvorenie nočná mora. Prosím, verte mi. Verí mi už aj môj muž. (cííí aký rým!) Aj pre neho to bola nočná mora. Počúvať ma keď sa jedujem. 😀 Na druhej strane vďaka tomuto diy už máme doma ostré nožnice.

Macramé na blogu už zopárkrát bolo ale ako všetci hobby aj profi macramisti vedia – ak to vyskúšate raz, ste v tom už po uši. Rovnako ako s tetovaním. Dáte si urobiť jedno a zrazu ich máte šesť. Ja síce nemám ani to jedno a neviem čo je na tom pravdy ale takto mi to vraveli. 🙂 Tak to potom musí byť pravda. 😀

Späť však k náušniciam. Výroba nie je vôbec zložitá. Ak by sa vám aj prvá náušnica nepodarila úplne na parádu, druhý pokus už dáte aj s poloprivretými očami v šere. Fakt! Mňa to chytilo natoľko, že som ich vyrobila zopár naviac a ak by sa vám do tvorby veľmi nechcelo no viete si ich predstaviť na ušných lalôčikoch, dajú sa kúpiť tuto. Cena jedných je 6€. Toto bol čisto spontánny nápad, ktorý mi vnukla Lily. Nad predajom vecičiek z blogu som už síce rozmýšľala dlhšie no stále som sa k tomu nejako nevedela dokopať. Ak by bol však záujem a náušnice sa vám páčili, rada ich vyrobím aj v iných farbách.

A teraz už poďme na postup!

a2.jpg

Prípravíme si :

Materiál :

Pomôcky :

 • kliešte
 • ostré nožnice
 • hustý hrebeň

Na výrobu som použila dva typy špagátov. Prvý je žltý macramé špagát – Bobbiny s hrúbkou 5mm a druhý je netuším čo zač. 😀 Mám ho doma už dlhšie, papierik od neho som už stihla vyhodiť a kupovaný bol u nás v miestnych domácich potrebách. Je však výrazne tenší, hrúbku má asi 0,2mm.

a40.jpg

Začneme najprv špagátom Bobbiny. Odstrihneme si z neho približne 50cm. Na naše tvorenie je však príliš hrubý, preto si jeden pramienok rozdelíme na 4 rovnako hrubé časti. Ide to úplne jednoducho.

a5.jpg

V ďalšom krorku si vezmeme náušnicovú kreolu a podľa fotografie pripevníme špagát.

a6.jpg

Na výrobu budeme potrebovať 5 prúžkov. Ja som ich zvolila na striedačku. Tri som použila tie ktoré sme si rozdelili a zvyšné dve tvorí ten neznámy biely špagát.

a7a.jpg

Ak máme špagátiky upevnené, môžeme sa pustiť do uzlenia. Snažila som sa to zdokumentovať čo najpodrobnejšie, tak poďme na to. 🙂

Pracujeme s desiatimi šnúrkami. V postupe ich budem opisovať podľa číslovania.

Krok 1. Začíname so šnúrkou č.4 a podľa fotografie vytvoríme prvý uzol a utiahneme. Následne vytvoríme s rovnakými šnúrkami druhý uzol a znova utiahneme.

a41.jpg

Toto nám vznikne.

a10a.jpg

V tomto kroku si vezmeme šnúrku č. 7 vytvoríme uzol (ale pozor, teraz ho tvoríme zrkadlovo ako tie uzly predtým, hľa foto)

a42.jpg

A znova. Rovnakým spôsobom s rovnakými šnúrkami vytvoríme uzol druhý.

a14a.jpg

Takto to vyzerá.

a16.jpg

Teraz spolu zauzlíme šnúrky 4 a 7. Opäť to budú dva uzly.

a17.jpg

Výsledok.

a16a.jpg

Krok 2. Šnúrkou č.3 vytvoríme po dva uzly na šnúrkach č.5 a 4. Rovný postup opakujeme zrkadlovo aj z druhej strany a nakoniec zauzlíme aj šnúrky, ktoré sa nám stretli v strede ako pri kroku 1. (č.4 a 7)

a20a.jpg

Toto by nám malo vzniknúť.

a21.jpg

Krok 3. Priberieme šnúrku č.2 a uzly vytvárame na šnúrkach č.5,4,3. Postup opakujeme zrkadlovo aj z druhej strany, nakoniec zviažeme aj stredové šnúrky.

a43a.jpg

Krok 4. Na záver si vezmeme šnúrku č. 1 a postupujeme rovnako ako v predošlých krokoch.

a24.jpg

Ta dá! Uzlenie máme hotové.

a25.jpg

Ak nám šnúrky ostali príliš dlhé, trochu si ich skrátime a predbežne zarovnáme. Následne ich pomocou hustého hrebeňa rozčešeme.

a44.jpg

Ostrými nožnicami potom skrátime a tvar upravíme. Ak chceme aby nám takto pekne držali, zľahka ich prelakujeme lakom na vlasy a znova rozčešeme. Vlásence 🙂 budú potom pevnejšie a tvar bude držať lepšie.

a28.jpg

Nakoniec urobíme už len zapínanie.

Pomocou klieští roztvoríme spojovací krúžok, navlečieme naň puzetku alebo klasický náušnicový háčik a pripevníme na kreolu.

a45.jpg

A máme to! Teraz už len vyrobiť aj druhú. 😀

a31.jpg

Tieto náušnice sú veľmi podobné. Tu som však vyskúšala urobiť len krok 1 a potom rovno krok 5. Šnúrky som teda nepriberala postupne ale začala som so stredovými, potom hneď s krajnými a takto vyzeral výsledok.

Attachment-4.jpeg

A tuto mám ešte ukážku jedných náušníc (práve tento typ sa dá aj kúpiť. 😉 . Na ne budeme potrebovať krúhlu náušnicovú kreolu.

Šnúrky na kruh upevníme rovnako ako v prvom postupe.

a50.jpg

Upevníme aspoň osem dvojíc. (prvú dvojicu šnúrok si odstrihneme ale výrazne dlhšiu ako ostatné, nie takú krátku ako ju mám na fotke :D)

Teraz už len s prvou šnúrkou prechádzame postupne po ostatných a na každej vytvoríme dva uzlíky.

a51.jpg

Vznikne nám takáto náušnica, ktorú potom už len zarovnáme, pripevníme náušnicové zapínanie a je to. 🙂

a55.jpg

Ktoré sa vám páčia viac? 🙂

Attachment-3.jpeg

q15.jpg

Attachment-6.jpeg

Ďakujem že ste sem nakukli!

Majte krásny skoro jarný víkend!

q14.jpg

Soňa

Advertisement

8 thoughts on “Macramé náušnice

 1. Ahoj.
  Chcela by som sa opýtať na cenu náušníc. A kde by som sj ich mohla objednať.
  Vedela by si mi prosím vyrobiť biele?
  Ďakujem 😉

  Like

 2. Dobrý den, přesně po takových náušnicích, které máte na sobě na spodním obrázku, moc toužím a konečně jsem našla přehledný návod 🙂 Smím se zeptat, šňůrka je bavlnka? A jaký by byl postup v upevnění náušnice v případě, že nemám píchlé “dírky” a chtěla bych tam připevnit klip?
  Moc Vám děkuji za radu, jinak krásný blog! 🙂
  S pozdravem
  ES

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.