Rozbité zrkadlo, obľúbená váza, najpoužívanejšia dóza, hrnček, ktorý nemal ani týždeň, ťuknutý tanier áá môžem pokračovať aj do zajtra. 😀 Veci mi padajú často a odkedy mám Hanku, padajú mi ešte častejšie. 😀 Keď ma oslovili z Loctite na spoluprácu, mysľou mi hneď prebehol môj šuflík odložených vecí, ktoré čakajú na opravu. Od brošní, cez náušnice, rôzne úchytky …
Keď sa mi však rozbije nejaká keramika alebo sklenená nádobka, tak z 90% prípadov putuje bohužiaľ rovno do koša, pretože jej už neviem nájsť využitie a odštiepené hrany sú väčšinou ostré. Minule som sa ale úplnou náhodou dostala k japonskej technike kintsugi, ktorá sa venuje práve takýmto nešťastným pádom a využíva prasklinky tak, že ich ešte viac zvýrazní zlatým práškom.
Tá ma inšpirovala tým, že aj úplne rozbité veci je možné aspoň z časti poskladať naspäť (aj keď to na začiatku vyzerá naozaj tak, že je to súce rovno do koša) a nájsť im opäť využitie. Tak som sa pustila do toho. V postupe pracujem so sklenenou nádobkou, ktorá bola rozbitá na desiatky kúskov. Nasadila som si pracovné rukavice, vyhodila všetky micro kúsky a tie veľké som zlepila pomocou Loctite Perfect Pen.
Keď som však začínala lepiť, bola som maximálne skeptická, pretože z tých všetkých kúskov predsa nemohla výjsť nejaká ucelená nádoba a ahaho! Dokonca v častiach, kde som nedopĺňala hlinu, spoje tesnia a je do nej možné naliať vodu.
Nádobka však môže slúžiť aj ako suchá váza napríklad na sušené kvety alebo len ako dekorácia.
Na výrobu si pripravíme
Materiál :
- rozbitú nádobu 🙂
- modelovaciu hmotu schnúcu na vzduchu
- sviečku (nemusí byť)
- akrylové alebo kriedové farby
Pomôcky :
- Loctite Perfect Pen
- tupovací štetec
- štetinový menší štetec
- brúsny papier
Hneď na začiatok si nasadíme pracovné rukavice a zbavíme sa všetkých micro čiastočiek skla.
Ponecháme si len veľké kusy a tie pomocou Loctite zlepíme ako skladačku. Lepidlo zasychá rýchlo, nie však príliš rýchlo na to aby nebol čas na chyby. 🙂 Pomaly si teda zlepíme všetky veľké časti. V ďalšom kroku si vezmeme modelovaciu hmotu schnúcu na vzduchu
a pomocou nej vymodelujeme priamo na nádobe časti, ktoré nám chýbajú. Takto necháme vázu s hmotou schnúť približne 24hodín.
Keďže váza ani po oprave nebude úplne ako predtým, rozhodla som sa, že jej túto nedokonalosť podčiarknem ešte jemnou patinou.
Teda.
Vázu si najprv natrieme nejakou tmavou farbou. Ja som použila túto kriedovú v odtieni antracit.
Natierať stačí úplne len sem-tam, nesnažíme sa o žiadne dokonalé zakrytie, pretože túto tmavú farbu budeme ešte premaľovávať. Na maľovanie je ideálne použiť tupovací štetec no ak ho práve nemáme, hravo ho nahradí aj obyčajná penová hubka na riad.
Náter necháme vyschnúť. (Trvá to len pár minút. Tieto okriedové farby schnú rýchlo)
Hrany a plochu vázy potrieme obyčajnou nefarbenou, voskovou sviečkou. Tá nám pri vytváraní patiny ochráni túto tmavú farbu.
A teraz začíname s prekrývaním. Na hubku alebo tupovací štetec nanesieme farbu (tentoraz som použila akrylovú) a prikladaním zafarbíme celú plochu vázy.
Prvú vrstvu farby necháme zaschnúť a nanesieme druhú.
Ja som potom naniesla ešte aj tretiu vrstvu. Miesta na ktoré som sa hubkou nedostala, som zafarbila pomocou klasického štetinového štetca.
Na záver si vezmeme jemný brúsny papier a kde-tu prejdeme po hranách či prasklinách a vytvoríme taký nedbalý ošúchaný efekt.
Šúchame ozaj len jemne, aby nám vykukla spodná farba a neukázalo sa nám samotné sklo. Ale ak sa tak náhodou stane, má to tiež svoje čaro. 😉
Takýto je výsledok.
Na vázu som nakoniec ešte vyrobila z pevnejšieho drôtu “rúčku” ktorá má ale len dekoračný zámer. A ta-dá máme hotovo. 🙂
Čo na ňu poviete? 🙂
Majte krásny letný čas a čoskoro tvoríme znova! 🙂
Soňa