Rozbitá váza a Loctite

Rozbité zrkadlo, obľúbená váza, najpoužívanejšia dóza, hrnček, ktorý nemal ani týždeň, ťuknutý tanier áá môžem pokračovať aj do zajtra. 😀 Veci mi padajú často a odkedy mám Hanku, padajú mi ešte častejšie. 😀 Keď ma oslovili z Loctite na spoluprácu, mysľou mi hneď prebehol môj šuflík odložených vecí, ktoré čakajú na opravu. Od brošní, cez náušnice, rôzne úchytky …

Keď sa mi však rozbije nejaká keramika alebo sklenená nádobka, tak z 90% prípadov putuje bohužiaľ rovno do koša, pretože jej už neviem nájsť využitie a odštiepené hrany sú väčšinou ostré. Minule som sa ale úplnou náhodou dostala k japonskej technike kintsugi, ktorá sa venuje práve takýmto nešťastným pádom a využíva prasklinky tak, že ich ešte viac zvýrazní zlatým práškom.
Tá ma inšpirovala tým, že aj úplne rozbité veci je možné aspoň z časti poskladať naspäť (aj keď to na začiatku vyzerá naozaj tak, že je to súce rovno do koša) a nájsť im opäť využitie. Tak som sa pustila do toho. V postupe pracujem so sklenenou nádobkou, ktorá bola rozbitá na desiatky kúskov. Nasadila som si pracovné rukavice, vyhodila všetky micro kúsky a tie veľké som zlepila pomocou Loctite Perfect Pen.
Keď som však začínala lepiť, bola som maximálne skeptická, pretože z tých všetkých kúskov predsa nemohla výjsť nejaká ucelená nádoba a ahaho! Dokonca v častiach, kde som nedopĺňala hlinu, spoje tesnia a je do nej možné naliať vodu.

Nádobka však môže slúžiť aj ako suchá váza napríklad na sušené kvety alebo len ako dekorácia.

Attachment-5 (14).jpeg

Na výrobu si pripravíme  

Materiál : 

  • rozbitú nádobu 🙂
  • modelovaciu hmotu schnúcu na vzduchu
  • sviečku (nemusí byť)
  • akrylové alebo kriedové farby

Pomôcky :

Attachment-3 (20).jpeg

Hneď na začiatok si nasadíme pracovné rukavice a zbavíme sa všetkých micro čiastočiek skla.

x66.jpg

Ponecháme si len veľké kusy a tie pomocou Loctite zlepíme ako skladačku. Lepidlo zasychá rýchlo, nie však príliš rýchlo na to aby nebol čas na chyby. 🙂 Pomaly si teda zlepíme všetky veľké časti. V ďalšom kroku si vezmeme modelovaciu hmotu schnúcu na vzduchu

Attachment-1 (26).jpeg

a pomocou nej vymodelujeme priamo na nádobe časti, ktoré nám chýbajú. Takto necháme vázu s hmotou schnúť približne 24hodín.

x60.jpg

Keďže váza ani po oprave nebude úplne ako predtým, rozhodla som sa, že jej túto nedokonalosť podčiarknem ešte jemnou patinou.

Teda.

Vázu si najprv natrieme nejakou tmavou farbou. Ja som použila túto kriedovú v odtieni antracit.

Attachment-6 (12).jpeg

Natierať stačí úplne len sem-tam, nesnažíme sa o žiadne dokonalé zakrytie, pretože túto tmavú farbu budeme ešte premaľovávať. Na maľovanie je ideálne použiť tupovací štetec no ak ho práve nemáme, hravo ho nahradí aj obyčajná penová hubka na riad.

Attachment-3 (21).jpeg

Náter necháme vyschnúť. (Trvá to len pár minút. Tieto okriedové farby schnú rýchlo) 

Hrany a plochu vázy potrieme obyčajnou nefarbenou, voskovou sviečkou. Tá nám pri vytváraní patiny ochráni túto tmavú farbu.

csdf.jpg

A teraz začíname s prekrývaním. Na hubku alebo tupovací štetec nanesieme farbu (tentoraz som použila akrylovú) a prikladaním zafarbíme celú plochu vázy.

Attachment-11 (4).jpeg

Prvú vrstvu farby necháme zaschnúť a nanesieme druhú.

csdfv.jpg

Ja som potom naniesla ešte aj tretiu vrstvu. Miesta na ktoré som sa hubkou nedostala, som zafarbila pomocou klasického štetinového štetca.

Attachment-8 (9).jpeg

Na záver si vezmeme jemný brúsny papier a kde-tu prejdeme po hranách či prasklinách a vytvoríme taký nedbalý ošúchaný efekt.

Attachment-5 (16).jpeg

Šúchame ozaj len jemne, aby nám vykukla spodná farba a neukázalo sa nám samotné sklo. Ale ak sa tak náhodou stane, má to tiež svoje čaro. 😉

Attachment-8 (8).jpeg

Takýto je výsledok.

Attachment-7 (10).jpeg

Na vázu som nakoniec ešte vyrobila z pevnejšieho drôtu “rúčku” ktorá má ale len dekoračný zámer. A ta-dá máme hotovo. 🙂

x61.jpg

Attachment-7 (7).jpeg

x62.jpg

Čo na ňu poviete? 🙂 

Attachment-8 (7).jpeg

Majte krásny letný čas a čoskoro tvoríme znova! 🙂

Soňa

Článok vznikol v spolupráci s Loctite.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.