Tvoríme s Favi.sk – lisovanie kvetín

Ak máte radi kvety a obrazy, niet o čom. Toto diy si isto hneď obľúbite. Dnes budeme pracovať s kovovým rámčekom z ktorého si vytvoríme kvetinový obraz pomocou lisovaných kvetín. Malina. (a aj tie lístky z maliny môžeme smelo využiť. ;)) Teda! Po materiál na tvorenie si skočíme na lúku a rámčeky nájdeme na Favi.sk. A teraz môžeme ísť rovno na vec. Spísala som aj pár rád, ktoré pri lisovaní pomohli mne tak verím, že pomôžu aj ďalej.

A ak by ste mali chuť na súťaž, tak tuto sme si pripravili jednu, kde môžete vyhrať práve takýto rámček a aj vylisované kvetiny. Mrk sem. 😉

B5C36635-0266-4516-A2EE-E64FDA9218DD.JPG

Lisovanie kvetín
 1. Snažíme sa lisovať vždy čerstvé kvetiny. Kľudne si so sebou na prechádzku vezmite notes s tvrdým obalom a natrhané kvetinky doň priamo vložte. Lisovať by sa nemali zvädnuté, pretože aj ich výsledný efekt bude potom trošku zvädnutý. 🙂
 2. Lisujeme vždy suché kvety.
 3. Jemné kvety sa lisujú najlepšie, pretože sa ľahko poskladajú do požadovaného tvaru. Ak máme kvety, ktoré sú objemnejšie, najprv ich prstami jemne popritláčame a uložíme do ideálnej polohy v ktorej chceme aby bol výsledný efekt.
 4. Úplne krásne vyzerajú napríkad vylisované obyčajné steblá trávy, listy zo stromov a tie najobyčajnejšie kvety, ktoré rastú priamo pod vaším balkónom.
 5. Niektoré kvetiny sú prirodzene viac “mokré” a ak sa rozhodneme lisovať práve tie, je lepšie použiť dobre savý papier (napr. novinový) a ten po niekoľkých dňoch obmieňať.
 6. Dĺžka lisovania kvetín je rôzna a závisí to od objemnosti a vlhkosti kvetu, no po približne dvoch týždňoch (niektoré ale často aj skôr) sú už pripravené na ďalšie tvorenie.
 7. Keďže sú kvetinky prírodný materiál, tak po nejakom čase vplyvom slnečného svetla postupne vyblednú.
 8. Majú niekoľko možností využitia. Pridávať ich môžeme do domácich mydiel alebo inej kozmetiky, sviečok, medailónov, na výrobu rôznych oznámení, pozvánok, do živicových šperkov, ručného papiera …

Image-8.jpg

Na výrobu si pripravíme

Materiál :

 • kovový fotorámček
 • sušené, vylisované kvety / vetvičky
 • priesvitný euroobal
 • papier na pečenie / novinový papier

Pomôcky :

 • nožnice
 • pravítko
 • lepidlo (napr. disperzné)

Vyberieme si poriadne hrubú a ťažkú knihu. Mne v tomto diy pomáhali Rady záhradkárom. 🙂

Image-5.jpg

Odstrihneme kúsok papiera na pečenie alebo prípadne novinového papiera, vezmeme kvetinku, lístky a kvet rozprestrieme a uložíme tak, ako chceme aby vyzerali po vylisovaní. Teraz už len knihu zavrieme a zaťažíme ďalšími knihami.

   Úplne ideálne je ak sa stále lisuje len jedna kvetina medzi jednou dvojstránkou. Ak však lisujeme napríklad len lupene, tie sú “chudšie” a kľudne ich tam môžeme uložiť viacero.

Knihu môžeme takto zaplniť aj celú. Snažíme sa ale kvetinovosti, vetvičkovosti či lupeňovosti ukladať nie len tesne pri chrbáte knihy ale kdekoľvek po ploche.

r128.jpg

A takto vyzerá vylisovaná kvetinka.

Image-10.jpg

Lisovala som toho viac, tak vám to postupne ukážem.

Moje znalosti kvetín nesiahajú veľmi vysoko, teda ak by som sa v niečo mýlila, kľudne ma prosím opravte. 🙂 Táto vetvička by mala byť nejaký druh eukalyptu. Vôbec sa nebojte lisovania aj keď je taká rozvetvená a na lisovanie sa môže zdať príliš hrubá. Vylisuje sa krásne a nestratí ani farbu.

Ďalšia je klasika, sú to lupene ruží. Tam asi veľa slov netreba. 🙂 Jednoducho rozoberieme hlavičku ruže, lupienky rozprestrieme a lisujeme.

r130.jpg

Image-2 (3).jpg

Ďalšie sú opäť lístky eukalyptu. (tieto sú moje obľúbené) Krásne voňajú aj vysušené a chytia taký mramorovaný nádych, no nádhera.

Image-5 (1).jpg

Gypsomilka sa na lisovanie hodí tiež. Môžeme dať lisovať celé vetvičky a potom z nich odstrihnúť malé časti s hlavičkou. Tie vyzerajú veľmi jemne a krásne vyplnia akékoľvek prázdne miesto v rámčeku.

Image-1 (3).jpg

So sedmokráskami je to už trochu zložitejšie. Asi najkrajšie sa vylisujú, ak im vnútornú žltú časť zložíme na polovicu. Teda tak, že po vylisovaní ju nebude vidno, pretože bude ukrytá vo vnútri. Ak budeme lisovať tak aby bolo stredovú žltú časť vidno, najčastejšie sa “roztlačí” do všetkých strán a nevyzerá to veľmi. No, veď viete. 😀 Občas sa ale zadarí a vtedy to vyzerá fakt pekne! Takže ak budete lisovať sedmokrásky, jednu-dve hoďte aj takto. 😉

Ďalšia kvetinka je taký ten kôpor. 😀 Vôbec netuším ako sa to správne volá, ale teda jeho hlávku som si rozstrihala na menšie časti a prstami pritlačila stred aby sa po vylisovaní hlavičky pekne ukázali.

r131.jpg

Čo sa teda rozhodne neoplatí lisovať sú Alstromérie. Hľa.

Image-7 (1).jpg

Ak máme kvetinky vylisované, vrhneme sa na tú zábavnejšiu časť.

Image-9 (1).jpg

Vezmeme si klasický priesvitný euroobal

Image-6 (1).jpg

a vystrihneme z neho vnútorný rozmer kovového rámčeka.

r132.jpg

Teraz si naň aspoň približne kvetinky naaranžujeme ako chceme aby výsledný rámček vyzeral a pomocou (napr. disperzného) lepidla kvetiny postupne lepíme na euroobal. Lepíme však s minimálnym množstvom lepidla. Úplne stačí ak (na napríklad list eukalyptu) dáme len dve-tri kvapky lepidla vo veľkosti ani nie špedlíkovej hlavičky. Malé množstvo lepidla stačí, pretože sklá rámčeka všetko ešte pridržia na svojom mieste. A ak by sme dali veľké množstvo lepidla, začne sa nám to všeliako vlniť.

r133.jpg

Teraz už len založíme do rámčeka a máme to. 

Takýchto fólií si môžeme pripraviť aj viac a potom už len podľa chuti meniť. Ak si ich však pripravíme viacero na výmenu, uschovávame ich uložené napríklad v knihe aby nám rýchlo nevybledli.

Niektoré rámčeky môžu mať sklá tesne pri sebe a vtedy nie je nutné použiť fóliu. Jednoducho si len priamo na jednu sklenenú časť naukladáme kvety, rámček druhou časťou zatvoríme a všetko drží ako má. 🙂

Image-9.jpg

Vyskúšate?

dd.jpg

Článok vznikol v spolupráci s Favi.sk
Advertisement

5 thoughts on “Tvoríme s Favi.sk – lisovanie kvetín

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.