Letné šľapky s macramé

  Ak ste dostali do daru šľapky, ktoré nie sú celkom podľa vašej chuti, alebo vám botník vypľul šľapkovosti na ktoré ste dávno zabudli, či vám je ľúto vzdať sa tej najpohodlnejšej stielky, ktorá už ale vyzerá, že má pár liet za sebou, tak ich vezmite a ideme na to. Ako inak, opäť s macramé. Ja viem a už sa búcham po čele, že je to tu opäť ale tomuto som neodolala. No hádžem ruku do ohňa ak sa tu najbližšie tri postupy objaví opäť macramé. Hmm. Aj keď, najbližšie budeme tiež motať špagát alééé snáď to do macramé nespadá. 😀 No späť k dnešnej téme.

  Je úplne na vás aký macramé vzor zvolíte. Či to bude niečo, kde sa dookola opakuje jeden uzol alebo čosi prešpekulovanejšie. Ja som zvolila takú jednoduchú klasiku, nič náročné, len som to prišila na každú šľapku inak, čo pôvodne nebol zámer ale nakoniec ste ma na instragrame presvedčili, že to teraz vyzerá ako pokračovací vzor a určite to nemám prešívať. Písala som to už aj tam, no som rada, že vám mám, pretože ste mi nielen ušetrili prácu 😀 ale ešte sa mi to takto naopak aj začalo páčiť. 🙂

Image-2 (18).jpg

Materiál :

Pomôcky :

  • vešiak (nemusí byť)
  • nožnice
  • ihlu a niť / taviacu pištoľ
  • pravítko / krajčírsky meter

Postup nie je vôbec zložitý. Ide o základné macramé uzly, ktoré sme tu na blogu robili už niekoľkokrát. Tentoraz som ich ale nakreslila, pretože sa mi zdalo, že to bude takto viac prehľadnejšie ako na fotografii. Samozrejme ideál by bolo video, tak snáď raz. 🙂

Šírku macramé určuje najužšia časť “krytu” šľapky. Ozaj neviem ako to lepšie opísať ale mám na mysli to na vrchu, no veď viete. 🙂 Najužšiu časť si teda odmeráme a nastriháme toľko špagátov, aby vyplnili šírku, ktorú sme po odmeraní dostali. Treba ale rátať s tým, že pri uzlení sa to trošku ešte natiahne, tak hneď po vytvorenom prvom riadku, si to radšej ešte premeráme.

m50.jpg

S uzlením nezačíname úplne odvrchu ale aspoň o 1cm nižšie.

(nakreslila som síce diagonálny uzol no postup je rovnaký aj pri tomto vertikálnom, len teda s tým rozdielom, že uzlíme v jednej rovine, nie šikmo nadol)

mmmm.jpg

Pokúsim sa to aj opísať slovne, tak sa snáď nezamotám. 🙂 Vezmeme si krajnú šnúrku a na nej vytvoríme dvojitý uzol s každou nasledujúcou šnúrkou až sa dostaneme na koniec a takto máme riadok hotový.

m51.jpg

Prvý riadok hotový. (tú rovnú líniu ešte trénujem :D)

Image-5 (8).jpg

V tomto kroku si vezmeme štyri stredové šnúrky a vytvoríme uzol. Tento uzol je úplná klasika.

mmm.jpg

Image-4 (9).jpg

Následne z jeho oboch strán vytvoríme ešte po jeden uzol.

m52.jpg

V riadku pod nimi vytvoríme uzly dva.

Image-3 (12).jpg

Teraz si vezmeme krajnú šnúrku a vytvoríme uzol, ktorý sme robili hneď na začiatku. Tentoraz už ale diagonálne. 🙂mmmm.jpg

Najprv z jednej strany

m53.jpg

a potom aj z druhej.

m54.jpg

V tomto kroku vytvoríme rovnako ešte jeden riadok.

Image-1 (17).jpg

Nakoniec macramé ukončíme rovným riadkom, presne tak ako sme začínali.

Image-1 (12).jpg

Prebytočné špagáty odstrihneme a letmo zarovnáme.

Image-4 (11).jpg

Hornú časť odstrihneme v týchto miestach.

Image-4 (12).jpg

A macramé máme z vešiaka vyslobodené. 🙂 V tomto kroku špagáty opäť o kúsok skrátime a rozčešeme.

Image-5 (10).jpg

Ak máme rozšesané, strapce zľahka prelakujeme obyčajným lakom na vlasy, necháme usušiť a ostrými nožnicami zarovnáme. Ja som sa snažila urobiť to do takého jemného oblúčika (aj keď to tak na fotke vôbec nevyzerá :D)  pretože to potom na šľapke ukázalo o čosi krajšie.

7FC887AE-6762-498E-90D9-424B2C6DD510.JPG

Takto pripravené macramé teraz už len priložíme na šľapku a jednoducho prišijeme k pôvodnému “krytu” 🙂 (ja som mala šľapky s mašľovým dekorom, ktorý som hneď na začiatku odstránila)

mmmmm.jpg

Ak by sa vám ale nechcelo šiť, kľudne na pripevnenie použite tavnú pištoľ.

Image-5 (11).jpg

A ta-dáá, letné šľapky sú na svete.

Image-1 (13).jpg

m55.jpg

Image-2 (17).jpg

Inak, budúcu nedeľu pre vás chystám jedno prekvapko, kde ma budete môcť počuť ba dokonca aj vidieť. Zatiaľ nič viac neprezradím, ale môžete sa tešiť. Teda, dúfam, že sa budete tešiť. 🙂

Krásne dni zatiaľ! 

m90.jpg

Soňa

2 thoughts on “Letné šľapky s macramé

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.