Škatuľka z Fima

S Fimom počas základnej školy podľa mňa začínala väčšina tvorivých duší. Aspoň teda môj ročník určite. Frčalo to vo veľkom. Náušnice, brošne, také tie slimáky do uší, pamätáte? To bol hit! 😀

K dnešnému diy ma priviedli tieto vizuálne upokojujúce obrázky  a ostávala už len otázka kde a na čo ich použiť. Ako prvé mi hneď napadli náušnice ale postupov na ne tu je už niekoľko a tak padlo rozhodnutie na škatuľku.

Názov článku je síce škatuľka z Fima ale v postupe pracujem aj s Cernitom. Dokonca som aj mrkla aký je medzi nimi rozdiel, pretože doteraz som ich rozoznávala len podľa ceny.  Dozvedela som sa však, že okrem toho, že je Cernit lacnejší, väčšinou pri vypálení o odtieň-dva stmavne, zatiaľ čo Fimo je stálofarebné. Ďalším rozdielom je to, že Cernit je po vypálení o čosi tvrdší ako Fimo a to je snáď asi všetko. Na postup som teda zvolila štyri farby.  Okrovú, tmavú zelenú a kovovú medenú som kupovala Fimo a bielu Cernit. Z bielej budeme potrebovať niekoľko malých balení (aspoň 4ks po 56g) alebo jedno väčšie, ktoré výjde aj cenovo výhodnejšie. Ja som si úplne vystačila s týmto 250g a ešte sa mi z neho zvýšilo cca nejakých 50g na ďalšie tvorenie.

w50.JPG

Na výrobu budeme potrebovať

Materiál :

  • fimo/cernit (aspoň 3 farby + biela)
  • hrubšiu šnúrku (bavlnená/koženková/kožená/voskovaná)

Pomôcky :

  • valček
  • rezák/príborový nôž
  • zaváraninovú fľaštičku
  • papier
  • nožnice
  • ceruzku
  • pravítko
  • alobal

o77.JPG

Hneď na úvod si z fima oddelíme kúsok z každej farby (okrem bielej), hmotu rozpracujeme a vyvaľkáme na tenký plát s hrúbkou cca 2mm a šupneme ich na chvíľu do mrazničky.

w70.jpg

V tomto kroku si nájdeme nejakú vhodnú nádobku, ktorá bude kopírovať tvar našej budúcej krabičky. Ja som zvolila obyčajnú zaváraninovú fľaštičku podľa ktorej som obkreslila dno a následne aj namerala obvod a výšku. Rozmery som prekreslila na obyčajný kancelársky papier a vystrihla.

Fimo/cernit bielej farby si rozvaľkáme na hrúbku približne 8mm (neskôr ho budeme ešte ztenšovať) Pokiaľ chceme mať dno krabičky biele a rozvaľkali sme všetku hmotu, tak v tomto kroku si vystrihnutú okrúhlu formu položíme na hmotu a príborovým nožom alebo rezákom vyrežeme. Ak budeme chcieť dno krabičky farebné, stačí ho vyrezávať na konci, spolu s ostatnými tvarmi.

o91.JPG

A teraz prichádza tá zábavná časť. 🙂 Skočíme do mrazničky po farebné placky, rezákom ich narežeme na malé nepravidelné útvary a postupne nimi náhodne zapĺňame plochu.

Po vybratí z mrazničky je hmota tuhšia a pri takýchto mini-pidi záležitostiach sa s ňou lepšie pracuje.

w71.jpg

o87.JPG

Ak máme pocit, že je plocha dostatočne zaplnená, valčekom poprikladané útvary rozvaľkáme. Snažíme sa ale o to aby sme bielu hmotu nerozvaľkali úplne a držali sa hrúbky aspoň 4-5mm ale zároveň aby boli útvary do hmoty dostatočne vtlačené.

w72.jpg

Teraz si podľa šablóny vyrežeme obdĺžniť a druhý kruh, ktorý bude tvoriť veko.

o83.JPG

Môžeme sa vrhnúť na spájanie. Pokiaľ je hmota dostatočne hrubá, bude sa s ňou pracovať lepšie. Sú dve možnosti. Spájať môžeme priamo tak, že si vezmeme dno, okolo obtočíme obdĺžnik a príborovým nožom spoje opatrne uhladíme.

o81.JPG

Druhý spôsob je ten, že si obdĺžnik obtočíme ako fľaštičky podľa ktorej sme si vytvárali formu a spoj uhladíme priamo na fľaštičke. Spojený obdĺžniť potom opatrne “vytrasieme” z fľaštičky, položíme na dno a uhladíme spoje aj tam. Rozdiel v týchto postupoch je len ten, že na fľaštičke sa spoje uhladzujú jednoduchšie ako len tak “vo vzduchu” bez opory ale na druhú stranu sa fimo z fľaštičky horšie vyberá. Teraz ma ale napadlo, vložiť medzi fimo a fľaštičku napríklad obyčajný sáčok. Vtedy by sa vyberanie isto zjednodušilo.

w73.jpg

Ďalej si pripravíme veko. Tam veľa práce nie je. Stačí keď si zo zbytkov a odrezkov fima ušúľame (ach, to je slovo :D) valček a odmeráme vnútorný obvod škatuľky. Valček si v danom rozmere skrátime a priložíme na veko. Stačí naozaj len priložiť a veľmi zľahka pritlačiť.

w90.jpg

V strede veka urobíme ešte malú dierku, na ktorú neskôr použijeme šnúrku.

Z alobalu si môžeme vytvoriť výplň, ktorú vložíme do škatuľky, aby sa nám v rúre pri pečení voľajako nepokrivila a teraz už len dáme piecť na 110°C a približne 30min. Po vychladnutí cez dierku prevlečieme špagát/šnúrku, na spodnej strane zauzlíme a máme hotovo! 🙂

w63A.jpg

w92.jpg

Najbližšie dáme vianočné ozdoby? 🙂 

w61A.jpg

Krásne dni.

Soňa

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.