Čelenka

Na instagrame som už spomínala, že tu dnes mal byť postup na maľovanie hodvábnych šatiek do vlasov no ani kúsok mi to nešlo. Absolútne. Ništ! 😀

A to som si prečítala niekoľko článkov, pozrela aspoň trilión videí, v hlave pekne naplánovala a stále nič. Keď som si k tomu sadla, nevedela som kde začať, ako vlastne maľovať a aj s výberom farby tu bol problém. 😀  Potom som si povedala, že to uhrám na abstraktné umenie a tak som náhodne vŕkala, máčala, maľovala a … ee. Predtým, než som minula všetok nakúpený materiál som to radšej odložila, že sa k tomu vrátim, keď príde múza.

Pri šatkách do vlasov som ale chcela ostať, pretože ich na pinterestových dámach obzerám už nejaký čas a narovinu, je to celkom šikovný trik ako vlasy ukryť, keď už začínajú byť nie až tak reprezentatívne čerstvé. 😀 Dnes si vyrobíme jeden typ takejto čelenky, no na základe neho je už potom jednoduché akokoľvek tvar variovať. Napríklad stačí ak si za základnú kostru čelenky zvolíme napríklad trojuholník a vznikne niečo takéto alebo obyčajný obdĺžnik a máme takúto čelenkovú klasiku či takýto pletenec z dvoch kusov obdĺžnikov. Pinterest je toho plný a isto si nájdete svoj obľúbený typ.

image00001

Na výrobu budeme potrebovať  

Materiál :

  • látku
  • prádlovú gumu

Pomôcky :

  • nožnice
  • krajčírsku kriedu / mäkkú farbičku
  • šijací stroj / ihlu a niť
  • krajčírsky meter / pravítko
  • špendlíky

Ako prvé začneme tým, že si pripravíme strih. Ten je úplne jednoduchý. Bude nám stačiť (A.) obdĺžnik s rozmerom približne 4 x 34cm a útvar (B.) s rozmermi z nákresu. Ale kľudne ho môžete nahradiť obyčajným obdĺžnikom s rozmerom 9 x 68cm. Ja som si to asi len zbytočne komplikovala a keď budem robiť ďalšie čelenky, určite už na ne použijem obdĺžnik.

ab

image00002

Teda. Tieto útvary 🙂 vystrihneme 4x. Vezmeme si prvú dvojicu, položíme na seba, po obvode zošijeme, necháme si len malý nezošitý priestor a obrátime na lícnu stranu. Rovnaký postup opakujeme aj s druhou dvojicou vystrihnutých látok. Samozrejme ak máte hrubšiu látku, ktorá sa nestrapká, kľudne môžete celý tento krok vynechať.

Untitled_Artwork (47)

Teraz si pripravíme druhú časť. Vezmeme si obdĺžnik (A.).

image00004

Pozdĺžne ho preložíme na polovicu (ak nedrží tvar, zažehlíme), prešijeme

Untitled_Artwork (48)

a obrátime na lícnu stranu.

image00007

V tomto kroku si vezmeme prádlovú gumu s rozmerom približne 13cm a pomocou zatváracieho špendlíka prevlečieme cez pripravený tunel. 🙂

a50a

A ideme do finále. 🙂

Časť (B.) prehneme na polovicu

image00010

image00011

Na ňu položíme pásik s navlečenou gumičkou, bočné strany prehneme do vnútra a vo vyznačenom bode všetko spolu prešijeme.

Untitled_Artwork (46)

Pásik s gumičkou vytiahneme von a ta-dáá

image00014a

Teraz si vezmeme druhú pripravenú časť (B.) a podľa fotografie ju prevlečieme.

image00015

Tu sa mi už zobudilo bábo a druhú stranu upevnenia gumičky na čelenkový základ som už nestihla nafotiť no postup je úplne rovnaký ako pri tej prvej strane. Ak by ale bolo treba, napíšte mi. Budem vyrábať ešte minimálne jednu čelenku, tak môžem potom tento krok prípadne aj dofotiť.

image00016

A máme hotovo.

Už len to leto si poprosím. 😀

b2

Takéto čelenky sa mi zvyknú zo záhlavia zošmyknúť, preto ich ešte vždy poistím dvoma sponkami, ktoré zachytím k vlasom a potom už všetko drží ako má. Ak by ste náhodou mali ten istý problém, tak sponky všetko hravo vyriešia. 🙂

b7

b1a

Majte milé dni.

Soňa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.